Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Million Little Pieces

A Million Little Pieces

2018
×
★★½
Edit this entry  
13
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Help

Help

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Our Friend

Our Friend

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Changeling

Changeling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kimi

Kimi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Federica Pellegrini - Underwater

Federica Pellegrini - Underwater

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Courier

The Courier

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry