Freyr has logged 49 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rawhead Rex

Rawhead Rex

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Attack of the Killer Tomatoes!

Attack of the Killer Tomatoes!

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Torso

Torso

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Daughters of Darkness

Daughters of Darkness

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shock

Shock

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdemic 2: The Resurrection

Birdemic 2: The Resurrection

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dead of Night

Dead of Night

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Housewife

Housewife

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Wolf Blood

Wolf Blood

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry