RSS feed for Freyr

Freyr has logged 122 entries for animated films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

Mobile Suit Gundam: Char's Counterattack

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

Scooby-Doo! and the Curse of the 13th Ghost

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
LOCAL58 - Show For Children

LOCAL58 - Show For Children

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Winston

Winston

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Golden Oldies

Golden Oldies

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Battle Angel

Battle Angel

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 - Modest Heroes

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rehearsals for Extinct Anatomies

Rehearsals for Extinct Anatomies

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Absentia

In Absentia

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vicktey Vitch (It's Halloween Poem)

Vicktey Vitch (It's Halloween Poem)

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
21
DAICON IV Opening Animation

DAICON IV Opening Animation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
DAICON III Opening Animation

DAICON III Opening Animation

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Late Batsby

The Late Batsby

2018
×
★★★½
Edit this entry