RSS feed for Freyr

Freyr has logged 105 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bloodline

Bloodline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Neighbor

The Neighbor

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Uncle John

Uncle John

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Mother's Day

Mother's Day

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Chained

Chained

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
68 Kill

68 Kill

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Let Me Make You a Martyr

Let Me Make You a Martyr

2016
×
Edit this entry  
17
Landmine Goes Click

Landmine Goes Click

2015
×
Edit this entry  
14
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Like Me

Like Me

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cold Moon

Cold Moon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Bedevilled

Bedevilled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Curtains

Curtains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bells

The Bells

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beast

Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry