RSS feed for Freyr

Freyr has logged 524 entries for thrillers.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Plus One

Plus One

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Ava's Possessions

Ava's Possessions

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Seven Days

Seven Days

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Masks

Masks

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tuxedo

The Tuxedo

2002
×
★½
Edit this entry  
26
The Darkness

The Darkness

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Darkness Visible

Darkness Visible

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Friendly Beast

Friendly Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Incident

The Incident

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Liverleaf

Liverleaf

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lesson of the Evil

Lesson of the Evil

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red White & Blue

Red White & Blue

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Shadow People

Shadow People

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
Read the review Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Boy

The Boy

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Black Mountain Side

Black Mountain Side

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
They're Watching

They're Watching

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fear, Inc.

Fear, Inc.

2016
×
★★
Edit this entry  
02
Pieces of Talent

Pieces of Talent

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blood Punch

Blood Punch

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry