• The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman

    ★★★★

    Lesson #16 of my Winter of Classics.

    A fascinating piece of micro budget cinema, a mixture of semi biographical slice of life dramedy, and a making of for a historical mockumentary, including faux-archival video and photos. It's ambitious, loosely organized, and messy in a way that feels real and endearing, even where the performances feel a little stiff and amateurish. I never really minded that aspect though, everything feels genuine and in pursuit of something meaningful.

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    Lesson #15 of my Winter of Classics.

    I've got quite a few blind spots in the Coen's filmography sadly, something I'll have to keep working on. I particularly chose this one for this list because I wanted to check out films in another area I'm lacking in, musicals. I'd long assumed and associated this with being a musical, and as it turns out it...only sorta is. Music is at the heart of it, and there are plenty of musical numbers,…

  • The Fall

    The Fall

    ★★★½

    The masks are eerie, and the visuals pretty unnerving. It's strange, and interesting, though it feels (and seems) like it can be interpreted in a few different ways, and doing some reading there are things that contribute some context that affect those readings further. So yeah, something to pick apart, but even on its own, I liked it.

  • Panic Attack!

    Panic Attack!

    ★★★

    This is cute, fun to see some early work from Fede Alvarez.

  • You Are Awake

    You Are Awake

    ★★★★

    Thanks I hate being Awake

  • Winter's Blood

    Winter's Blood

    ★★½

    Definitely feels like it has a cool concept that I could see as a low budget holiday flick, but I can't say the short itself felt beyond serviceable to me. The synth score is groovy though.

  • homer_b

    homer_b

    ★★★

    The last couple lines of this are certainly unsettling, but the rest I'm not sure what to make of. Weird, but maybe trying a bit hard. I dunno.

  • The Trick Is the Treat

    The Trick Is the Treat

    Cool to hear Angus Scrimm, and this can be a little unnerving in its own way I suppose, but I'm not sure I could give it a rating. Just an odd little Halloween thing.

  • It Crawled In Through The Window

    It Crawled In Through The Window

    ★★★★

    Ooo I liked this one a lot, Cosby's line delivery is really chilling and the premise is great; the first camera whip gave me a chill, and the conclusion is classic short horror fun.

  • The Polaroid

    The Polaroid

    ★★½

    Awkward dialogue and a generic central scare, but the long take style camerawork is really fun and creates a few cool shots. Worth the few minutes for that at least.

  • Salt

    Salt

    ★★★½

    Dives straight into the action, and makes some fun plays with the central idea. Really looks and feels like the central set piece of a fun popcorn movie.

  • The Visit

    The Visit

    ★★★

    Beautifully shot and well performed, but it really felt like it was just getting going when it ended. I wanted more in the best and worst ways.