Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

Screaming Queens: The Riot at Compton's Cafeteria

2005
×
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Unfriended

Unfriended

2014
×
Edit this entry  
30
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Intersexion

Intersexion

2012
×
Edit this entry  
22
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
23
White Material

White Material

2009
×
★½
Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
20
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry