Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Variola Vera

Variola Vera

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Only the Dead

Only the Dead

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
South Wind

South Wind

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Full Moon Over Belgrade

Full Moon Over Belgrade

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Death of a Man in the Balkans

Death of a Man in the Balkans

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Witness

The Witness

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★½
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
A Holy Place

A Holy Place

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pretty Village, Pretty Flame

Pretty Village, Pretty Flame

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Dear Video

Dear Video

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Balkan Spy

Balkan Spy

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
01
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★
Edit this entry  
28
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bridge

The Bridge

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★½
Edit this entry