RSS feed for Hakesterbaxter

Hakesterbaxter has logged 112 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Edit this entry  
28
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
22
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
Paul

Paul

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
05
Wizards

Wizards

1977
×
★★
Edit this entry  
04
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★
Edit this entry  
01
The Limey

The Limey

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Edit this entry  
27
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry