Sort by

Bobby has logged 383 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Next Stop, Greenwich Village

Next Stop, Greenwich Village

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Day of the Locust

The Day of the Locust

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
F.I.S.T.

F.I.S.T.

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Personal Best

Personal Best

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Prince - Sign o the Times

Prince - Sign o the Times

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Two Jakes

The Two Jakes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wormwood

Wormwood

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love Story

Love Story

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brick

Brick

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry