Sort by

Kenny has logged 289 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assassins

Assassins

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Welcome to L.A.

Welcome to L.A.

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lenny

Lenny

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

Who Is Harry Kellerman and Why Is He Saying Those Terrible Things About Me?

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daylight

Daylight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
True Confessions

True Confessions

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
We're No Angels

We're No Angels

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guilty by Suspicion

Guilty by Suspicion

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
Read the review Edit this entry  
11
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry