Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
halloweenwknd

halloweenwknd

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for halloweenwknd
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • halloweenwknd’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★½ Watched by halloweenwknd 05 Aug 2022

    best fucking predator movie ever made and it only took 40+ years

  • The Black Phone

    The Black Phone 2021

    ★★★★ Watched by halloweenwknd 19 Jul 2022

    E-Hawks chewin it up

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 2004

    ★★ Watched by halloweenwknd 22 Apr 2022

    this doesn't hold up as well as i remember

  • Fun Mom Dinner

    Fun Mom Dinner 2017

    ★ Watched by halloweenwknd 21 Apr 2022

    #momshavingfun

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga 2020

    ★★★½ Watched by halloweenwknd 21 Apr 2022

    is this considered a musical

  • Little Evil

    Little Evil 2017

    ★★½ Watched by halloweenwknd 19 Apr 2022

    bridget everett steals every scene in this movie

  • X

    X 2022

    ★½ Watched by halloweenwknd 19 Apr 2022

    i'll never understand why some generic horror movies are randomly hoisted to "redefining the genre" while others fade away into obscurity. Must be ravenous A24 fanbase

  • The Bubble

    The Bubble 2022

    ★★★½ Watched by halloweenwknd 10 Apr 2022

    i'm surprised by how watchable this is

  • Green Lantern

    Green Lantern 2011

    ★ Watched by halloweenwknd 05 Apr 2022

    this is ultimately a jocks vs nerds movie

  • Censor

    Censor 2021

    ★★★★ Watched by halloweenwknd 01 Apr 2022

    such a strong directorial debut. The paradox of censorship, claiming these movies cause violent psychological changes when watched, yet censors watching them constantly 


    also Niamh Algar is the most underrated actress of all time

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name 2017

    ★★★★½ Watched by halloweenwknd 29 Mar 2022

    i can't stop crying

  • Deadpool 2

    Deadpool 2 2018

    ½ Watched by halloweenwknd 11 Mar 2022

    just stop making these movies

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 26
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.