Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Hallvarður Jón Guðmunds

Hallvarður Jón Guðmunds

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Hallvarður Jón
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Hallvarður Jón’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Citizen Kane

    Citizen Kane 1941

    ★★★★★ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 16 Aug 2022

    "I can remember everything. That's my curse, young man. It's the greatest curse that's ever been inflicted on the human race: memory."

  • The Grocery Boy

    The Grocery Boy 1932

    ★★★ Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 22 Jul 2022

    There's something profoundly upsetting about the zipper on the turkey roast.

  • Escape from the Planet of the Apes

    Escape from the Planet of the Apes 1971

    ★★★½ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 12 Jul 2022

    Ape Escape

  • Memoria

    Memoria 2021

    ★★★★★ Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 24 Jun 2022

    Listen to the sounds.

  • Minnie's Yoo Hoo

    Minnie's Yoo Hoo 1930

    ★★★ Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 19 Jun 2022

    Mickey Mouse singing about cannibals is the cutest thing ever.

  • Death Wish 4: The Crackdown

    Death Wish 4: The Crackdown 1987

    ★★★ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 08 Jun 2022

    Low-key the best Death Wish-movie.

  • Death Wish 3

    Death Wish 3 1985

    ★★★ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 15 May 2022

    They killed the Giggler, man!

    This is the one where Paul Kersey kills everyone, even the Giggler.
    I don't know why they called him the Giggler but this is the funniest and most enjoyable movie in the series.
    Inadvertently turns into a post-apocalyptic war movie towards the end.

  • Death Wish II

    Death Wish II 1982

    ★★ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 15 May 2022

    Of all the Death Wishes this one is by far the most fucked up and unpleasant.
    On the downside, that doesn't result in a more entertaining movie.

  • Goodbye to Language

    Goodbye to Language 2014

    ★★★★★ Rewatched by Hallvarður Jón Guðmunds 02 May 2022 1

    "Your happiness disgusts me!"

    Roxy is our highest state of being.

  • Dead or Alive

    Dead or Alive 1999

    ★★★★ Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 27 Apr 2022

    One of the best opening scenes I've ever seen.

  • Still Life

    Still Life 2022

    Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 02 Apr 2022

    Life'll kill ya.

    Great job Aaron!

    Watch here.

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by Hallvarður Jón Guðmunds 24 Mar 2022

    I can't believe they finally made a movie about the Batman.

    Edit: A fairly enjoyable, if overlong, Batman-movie. My favorite part was probably the youtube-Riddler.
    "Hey guys."
    Hilarious.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.