Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Outside

Outside

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Quarries

Quarries

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gyres (1-3)

Gyres (1-3)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Saboteur

The Saboteur

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Crazy Crabs From Outer Space

Crazy Crabs From Outer Space

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
All My Aunt's Pets

All My Aunt's Pets

×
★★★½
Edit this entry  
20
Arr. for a Scene

Arr. for a Scene

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
If I Could Wish for Something

If I Could Wish for Something

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Edit this entry  
16
Elsa the Rose

Elsa the Rose

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Edit this entry  
02
Grace Jones: Bloodlight and Bami

Grace Jones: Bloodlight and Bami

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Selfies

Selfies

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
The Tiger

The Tiger

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Duran Duran: There's Something You Should Know

Duran Duran: There's Something You Should Know

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Girl Thing

Girl Thing

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Visions of Ecstasy

Visions of Ecstasy

1989
×
★★½
Edit this entry  
21
The Night

The Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy

Rosa Rosae. A Spanish Civil War Elegy

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sergio Leone, une Amérique de légende

Sergio Leone, une Amérique de légende

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Psych-Out

Psych-Out

1968
×
★★
Edit this entry  
14
Greetings from Fukushima

Greetings from Fukushima

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Kikka!

Kikka!

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunset

Sunset

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
W

W

2022
×
★★
Edit this entry  
03
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Edit this entry  
21
My Father, the Spy

My Father, the Spy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Billion Dollar Brain

Billion Dollar Brain

1967
×
★★★
Edit this entry  
19
In the Year of the Pig

In the Year of the Pig

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Last Film Show

Last Film Show

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Memory of Water

Memory of Water

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Challenge

The Challenge

2016
×
★★
Edit this entry  
13
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

Tiny Shoulders: Rethinking Barbie

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Another Paradise

Another Paradise

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
This Train I Ride

This Train I Ride

2019
×
★★★
Edit this entry