Sort by

Wesley has logged 548 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WolfCop

WolfCop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
8½

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cooties

Cooties

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry