Wesley has logged 56 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diva

Diva

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cold Fish

Cold Fish

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Repo Men

Repo Men

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
White Dog

White Dog

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry