Sort by

Wesley has logged 66 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The Chickening

The Chickening

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rock the Kasbah

Rock the Kasbah

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Naked Childhood

Naked Childhood

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
War Room

War Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Room

Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry