Sort by

Wesley has logged 366 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Splash

Splash

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Radiant Fireplace 2

Radiant Fireplace 2

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Edit this entry  
19
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Little Mermaid

Little Mermaid

2016
×
★★
Edit this entry  
10
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry