Sort by

Wesley has logged 38 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Founder

The Founder

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Pair of AIs Conversing Inside the Mind of a Dog

A Pair of AIs Conversing Inside the Mind of a Dog

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla: Tokyo S.O.S.

Godzilla: Tokyo S.O.S.

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Golden Boy

Golden Boy

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Name Is Bruce

My Name Is Bruce

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry