RSS feed for Christopher

Christopher has watched 33 films released in the 1930s.

  • Destry Rides Again

    ★★★½

  • The Rules of the Game

    ★★½

  • Blind Alley

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★½

  • Made for Each Other

    ★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Captains Courageous

    ★★★½

  • Black Legion

    ★★★

  • Disorder in the Court

    ★★★

  • Little Lord Fauntleroy

    ★★★

  • The Petrified Forest

    ★★★

  • The Invisible Ray

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

  • The Goddess

    ★★★½

  • Of Human Bondage

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Dancing Lady

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • The Power and the Glory

    ★★½

  • The Ghoul

    ★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★½

  • The Mummy

  • The Old Dark House

    ★★★½

  • The Cabin in the Cotton

    ★★½

  • Vampyr

    ★★★★

  • Frankenstein

  • Windy Riley Goes Hollywood

    ★½

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Portrait of a Young Man in Three Movements

    ★★

  • Tabu

    ★★★★½

  • Drácula

    ★★½

  • Dracula

  • Little Caesar