RSS feed for Christopher

Christopher has watched 115 films released in the 1980s.

  • Tango & Cash

    ★★★½

  • The Wizard

    ★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

  • The Little Mermaid

  • Laser Mission

    ★½

  • For All Mankind

    ★★★★

  • The Big Picture

    ★★★

  • sex, lies, and videotape

    ★★★★

  • My Left Foot: The Story of Christy Brown

    ★★★½

  • The Killer

    ★★★★½

  • Lethal Weapon 2

    ★★★

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Cyborg

    ★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

  • Rain Man

    ★★★★

  • Troma's War

    ★★½

  • Twins

  • The Adventures of Baron Munchausen

    ★★★½

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

    ★★★½

  • They Live

    ★★★★

  • Scrooged

    ★★★½

  • Vampire's Kiss

  • Midnight Run

  • Akira

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Red Heat

    ★★½

  • Rambo III

    ★★

  • Dead Heat

    ★★★

  • Shakedown

    ★★★½

  • My Neighbor Totoro

  • Bloodsport

    ★★★★

  • Picasso Trigger

    ★½

  • Brain Damage

    ★★★½

  • Prince of Darkness

    ★★★★

  • R.O.T.O.R.

    ★★

  • The Princess Bride

    ★★★

  • Dirty Dancing

  • RoboCop

  • Predator

    ★★★★

  • Anguish

    ★★★★

  • Stripped to Kill

    ★★★

  • Lethal Weapon

    ★★★★½

  • Raising Arizona

    ★★★★

  • StageFright: Aquarius

    ★★★★

  • The Adventure of Denchu-Kozo

    ★★★★

  • The Wind

    ★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • Castle in the Sky

  • Blue Velvet

  • Aliens

    ★★★★

  • Labyrinth

    ★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Top Gun

    ★★★

  • Cobra

    ★★★★

  • Black Moon Rising

    ★★★★

  • Police Story

    ★★★★½

  • Young Sherlock Holmes

    ★★★½

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Demons

    ★★★½

  • Chain Letters

    ★★★★

  • Legend

    ★★★

  • Back to the Future

  • Ran

    ★★★★

  • Rambo: First Blood Part II

    ★★½

  • Gymkata

    ★★★★

  • Cat's Eye

    ★★★

  • Witness

  • The Breakfast Club

  • Starman

    ★★★½