• Tales of the Black Freighter

    Tales of the Black Freighter

    ★★★

    I watched this edited together with the Ultimate Cut of Watchmen, and it’s alright but nothing special tho.

    Don’t know why it’s relevant to the story, or why it’s even in the movie.

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★

    Watched the 3.5 hour Ultimate Cut in 4K.

    The animated sequences definitely slows the film down, but other than that this might be my favorite version of the film. It’s still one of the best superhero movies out there, and my personal favorite from Zack Snyder!

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Watching this in 4K is truly like watching it for the first time, I believe this is my 4th watch of it and for some reason I loved it even more this time.

    Hell, this honestly might be my favorite of Tarantino’s work. Just nonstop entertainment of the highest quality. I’ve said it before and I’ll say it again, this is the perfect hangout film. If it was possible to live inside of a film and hangout with the characters, I would want it to be this one.

  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi

    ★★★½

    This wasn’t nearly as great as I’d hoped but overall I enjoyed this mini series quite a bit, I always like seeing Ewan McGregor!!

  • Drive

    Drive

    ★★★★½

    I recently got the 4K limited edition of this from Second Sight, and it’s honestly one of the better looking modern films I’ve ever seen on 4K. It looks fantastic.

    The film itself is still so damn good, this should honestly be considered one of the best character studies, up there with Taxi Driver! This film is honestly more nuanced than people give it credit for. The soundtrack is amazing as well, genuinely good music here. 


    I WANT THAT SCORPION JACKET!!!!

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Alright it’s time for me to rate this 10/10. It’s my most reviewed and watched film here on Letterboxd and it has shaped my life to a point where I honestly don’t believe I’d be the same person without it.

    This film started my passion and love for horror and for films in general. My 11 year old self just fell in love with this genre after this film, after Scream I was sold.

    And man this is a rewatchable film, never gets old!!!

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    Seeing this again in IMAX was a blast, I love this so much and it honestly might become one of my comfort films. I feel that it’s very rewatchable!!

  • The Spectacular Now

    The Spectacular Now

    ★★★★

    I think we all know people like Miles Teller’s character in this film, and they portrayed it so well here. I feel so bad for him.

    This had been on my watchlist for a long time so I’m glad I finally watched it.

  • Fright Night

    Fright Night

    ★★★½

    Rewatched this after almost a year, and I still don’t love it. I like it don’t get me wrong, but there are better vampire movies out there. I feel like the film drags a bit too. 

    Still enjoyable tho!!

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★½

    I enjoyed the hell out of this, I immediately ordered a bluray copy of this when the credits rolled. 

    This was honestly one of the best and most enjoyable romantic comedies/high school movies I have seen. 

    Seeing Heath Ledger in this makes me sad tho, he was taken far too early from us.

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★

    There are so many dicks in this lmao

  • The Offer

    The Offer

    ★★★★★

    This was such a surprise for me, I loved this so goddamn much it has been my life now for two months or so… I’ve been following it every week, every episode.

    This mini series was made for me… I love movies about movies, I love stories about the mob, I love The Godfather, I love cheesy stories about Hollywood, I love Miles Teller. 

    I legit can’t tell you guys how much I loved this, it’s overdramatized as all hell but that’s expected when making a “Making of” or “based on a true story” series.

    Man, I fuckin love The Godfather.