Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scum

Scum

1979
×
★★★★
Edit this entry  
01
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Popular Music

Popular Music

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Duel

Duel

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Selma

Selma

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry