Hamushy has logged 42 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Land and Freedom

Land and Freedom

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Missing

Missing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry