RSS feed for han19

han19 has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Vice

Vice

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Chauffeur

My Chauffeur

1986
×
Read the review Edit this entry  
17
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
Read the review Edit this entry  
16
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Inferno

Inferno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
The American President

The American President

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rudy

Rudy

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Read the review Edit this entry