• Irma Vep

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★★

  • Kimi

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★★★

  • Being the Ricardos

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★½

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

    ★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★★

  • Shithouse

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Kajillionaire

  • Time

    ★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★★

  • I Snuck Off the Slave Ship

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Good Liar

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Sound of Metal

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Mokalik (Mechanic)

    ★★★½

  • The Hustle

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

  • Zombies

    ★★★½

  • The Vast of Night

    ★★★★★

  • The Report

    ★★★★

  • The Boy Who Harnessed the Wind

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Little Drummer Girl

    ★★★

  • The Great Buster: A Celebration

    ★★★★★

  • I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★½

  • The Image Book

    ½

  • Nigerian Prince

    ★★★

  • Bao

    ★★★★★

  • Supa Modo

    ★★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Last Flag Flying

    ★★★★

  • Once There Was Brasília

    ★★

  • Dunkirk

  • Okja

    ★★★½

  • Faces Places

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★★★★