Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heads I Win/Tails You Lose

Heads I Win/Tails You Lose

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Good German

The Good German

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kimi

Kimi

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Girl's Own Story

A Girl's Own Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Read the review Edit this entry  
25
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tati Story

Tati Story

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Love Nest

The Love Nest

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry