Sort by

Handy has logged 113 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Night Manager

The Night Manager

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Chorus

Tokyo Chorus

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong

King Kong

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry