Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Bone

Bone

1972
×
Edit this entry  
06
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Highway Racer

Highway Racer

1977
×
★★★
Edit this entry  
17
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rockshow

Rockshow

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blue Island

Blue Island

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Colt 38 Special Squad

Colt 38 Special Squad

1976
×
★★★★
Edit this entry  
14
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night at the Alamo

Last Night at the Alamo

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No, the Case Is Happily Resolved

No, the Case Is Happily Resolved

1973
×
★★★½
Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Charade

Charade

1963
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Edit this entry  
15
District 9

District 9

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
2nd Chance

2nd Chance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deconstructing Karen

Deconstructing Karen

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Edit this entry  
24
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry