RSS feed for Alex

Alex has logged 251 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Louie Bluie

Louie Bluie

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Tale

The Tale

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wife

The Wife

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Killers

The Killers

1964
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★
Edit this entry  
27
Once Were Warriors

Once Were Warriors

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★½
Edit this entry  
26
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gemini

Gemini

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
New York, New York

New York, New York

1977
×
★½
Edit this entry  
23
Kundun

Kundun

1997
×
★★
Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★½
Edit this entry  
21
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
Junior Bonner

Junior Bonner

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
The Deadly Companions

The Deadly Companions

1961
×
★★½
Edit this entry  
16
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Killer Elite

The Killer Elite

1975
×
★★
Edit this entry  
13
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★½
Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zama

Zama

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Edit this entry  
09
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry