• In The Heights

    ★★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Ratatouille: The TikTok Musical

    ★★★★★

  • Death to 2020

    ★★½

  • Burrow

    ★★★★½

  • The Midnight Sky

    ★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Mank

    ★★½

  • The Life Ahead

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • Over the Moon

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Hubie Halloween

    ★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • I Care a Lot

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Chemical Hearts

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★½

  • Hollywood

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Spree

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★★

  • Charlie's Angels

  • Frozen II

    ★★★

  • Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers

  • Klaus

    ★★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • The Irishman

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

    ★★★★½

  • Judy

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Hair Love

    ★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ½