Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry