Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
All of Us Strangers

All of Us Strangers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
04
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
05
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
13
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
31
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry