• Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

  • Framing Britney Spears

  • Nian

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • I Was a Simple Man

    ★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★½

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

  • Shawn Mendes: In Wonder

  • Happiest Season

  • Mank

    ★★★

  • Canvas

  • Holidate

    ½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Shithouse

    ★★★½

  • Over the Moon

    ★★½

  • Soul

    ★★★

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★½

  • Run

    ★★★

  • Freaky

    ★★

  • American Murder: The Family Next Door

  • Whose Vote Counts, Explained

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★

  • Wolfwalkers

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • Unpregnant

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Jennifer's Solution

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★

  • Tenet

    ★★½

  • After We Collided

  • Host

    ★★★

  • The Kissing Booth 2

    ½

  • The Old Guard

    ★★½

  • Athlete A

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • A Parks and Recreation Special

  • Normal People

    ★★★★

  • Tigertail

    ★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • My Octopus Teacher

    ★★½

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • I Still Believe

  • Mulan

    ★★

  • Playdate with Destiny

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Possessor

    ★★★

  • Promising Young Woman

  • Shirley

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★★

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★