Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Edit this entry  
07
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
08
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry