Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry