Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Climax

Climax

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tommy

Tommy

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

The Lighthouse: A Dark & Stormy Tale

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry