Sort by

Hannes has logged 95 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monster House

Monster House

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spin

Spin

2021
×
½
Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Clark

Clark

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Jönsson Gang Gets Gold Fever

The Jönsson Gang Gets Gold Fever

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Robots

Robots

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
½
Edit this entry  
15
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucy

Lucy

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Ego

Ego

2013
×
Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★
Read the review Edit this entry