Sort by

Hannes has logged 41 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High School Musical

High School Musical

2006
×
½
Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rififi

Rififi

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Right

Dead Right

1993
×
★½
Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Strongroom

Strongroom

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry