• Don't Look Up

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Dune

    ★★★½

  • Cinderella

    ½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Free Guy

    ½

  • The Suicide Squad

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Annette

    ★★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★½

  • It's a Sin

    ★★★★★

  • The Prom

    ½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★½

  • Limbo

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Ma

    ½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★½

  • The Princess Switch

    ★★

  • Beautiful Boy

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★

  • Moana

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • The Love Witch

  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ½

  • Pitch Perfect

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • Frances Ha

    ★★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    ★½

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★★★

  • Chalet Girl

    ★★★

  • The Social Network

    ★★