Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Russell Howard Live: Dingledodies

Russell Howard Live: Dingledodies

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Boat That Rocked

The Boat That Rocked

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Click

Click

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hesher

Hesher

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★½
Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Annette

Annette

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
½
Edit this entry  
02
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What If

What If

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Marry Me

Marry Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Marry Me

Marry Me

2022
×
Read prior review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robots

Robots

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry