Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Bonnie Parker Story

The Bonnie Parker Story

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Host

Host

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Machete Maidens Unleashed!

Machete Maidens Unleashed!

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rome, Armed to the Teeth

Rome, Armed to the Teeth

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Uncle Sam

Uncle Sam

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
09
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Edit this entry  
27
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★
Edit this entry  
16
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry