• Sleep Has Her House

    Sleep Has Her House

    ★★★★

    Am I going to die in seven days? I feel like I just watched David Lynch's version of the videotape from THE RING.

  • Eden Lake

    Eden Lake

    ★★★★

    My rewatch of EDEN LAKE was for my kiddos. We've been travelling through the horror genre. When I say travelling, what I mean is a SERIOUS deep dive. Lately they've asked for something a little more intense. I remembered liking EDEN LAKE, so decided to throw a curve ball to them,

    On the surface, EDEN LAKE seems like a run-of-the-mill horror entry. A couple heads out to a remote lake for a romantic getaway. A group of teenage hooligans are…

  • Making Montgomery Clift

    Making Montgomery Clift

    ★★

    I came into this documentary with no real expectations. I know who Montgomery Clift (or Monty, as those close to him say) is and have very passive knowledge of the controversies surrounding his life or career. Up front, directors Robert Anderson Clift (Monty’s youngest nephew) and Hillary Demmon started filling in these gaps for me. Photos, video footage, interviews and recorded conversations paint the picture of a true Hollywood rebel – a man who perfected his craft playing by his…

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★

    AQUAMAN is the glitter bomb of comic book movies. It's bright and colorful, but ALL OVER the effin' place. I did enjoy seeing Patrick Wilson go full PHANTOM OF THE PARADISE though.

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★½

    My recap/thoughts about seeing the first 4 FAST & FURIOUS movies for the first time by binge watching them over the past 13 hours:

    It's the F.P., with cars
    There's A LOT I don't know 'bout in the car racing gang world
    You can race ANYWHERE!
    Has the Groot/Wonder Woman mashup I never knew I needed.

    Fuck laws
    Fuck physics
    Fuck injuries
    Fuck logic

    Fuck yeah!

  • The Suspicious Death of a Minor

    The Suspicious Death of a Minor

    ★★★½

    THE SUSPICIOUS DEATH OF A MINOR is the HALLOWEEN III of giallo. A movie that you go into expecting one thing and get upset when it delivers something totally different, yet brilliant. Think about it. You know I'm right.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★★★

    You know how that one scene in CABIN IN THE WOODS makes the horror fan in you say "OMG! OMG! OMG!" right? READY PLAYER ONE does that for the movie lovin*, video game playin, toy collecting kid in you. This movie is a love letter to nostalgia. If you were ever a kid, go see it.

    *That kid also loves horror and will freak out during this movie as well.

  • Death Wish

    Death Wish

    ★★★½

    I had no issues with this reboot and feel the timing of its release will be it's ultimate downfall. It's tough to follow up another school shooting with a release about guns and violence in our modern world. I'm not here to talk politics, I am here to talk about movies.

    Politics/beliefs aside, I felt Eli Roth delivered a tight movie that was aware of technological advances in the world and managed to update Michael Winner's 1974 classic. Those who…

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★½

    If I ever find a huge butthole inside of a lighthouse, I promise to not climb inside.

  • mother!

    mother!

    ★★★★½

    From its beautiful opening shot until it’s final hurrah, “mother!” takes viewers on a journey of horrific enlightenment and painful self-discovery. This is tough to see, as writer/director Darren Aronofsky seems to throw characters and situations onscreen at an exponential level creating chaos amidst the multi-interpretable story. That has always been the case with Aronofsky though. Read the full review here...bit.ly/2xEzh5tbit.ly/2xEzh5t

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★★★½

    On the plus side, Director David Ayer brings a lot more excitement and energy to the movie than Snyder did with “Batman v Superman” (“BvS”). From the start, “Suicide Squad” feels fun. It is colorful, filled with well-known tunes and has a fair share of comedy. The lifeless, robotic nature of “BvS” is one of my biggest complaints with the movie, so it is nice to see that has been resolved. It makes a huge difference. The characters are likable…

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    70mm looked marvelous! While great, "The Hateful Eight" is not excellent. That type of praise is reserved for "Pulp Fiction," "Inglorious Basterds" and "Django Unchained." The slow burn opening may turn off some viewers, as the chatty first half hearkens the same type of setup that turned so many fans off in "Death Proof." Once the intermission finishes, "The Hateful Eight" turns into a gory version of "Clue" and really finds a nice stride. Perhaps a repeat viewing will help…