Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious

Insidious

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hitch

Hitch

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
'71

'71

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry