Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
It Comes

It Comes

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tora-san, Our Lovable Tramp

Tora-san, Our Lovable Tramp

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
Open Doors

Open Doors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
No More Easy Life

No More Easy Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
World Apartment Horror

World Apartment Horror

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Samurai from Nowhere

Samurai from Nowhere

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Black House

The Black House

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
DRIVE

DRIVE

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yakuza Wolf

Yakuza Wolf

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
The Scent of the Night

The Scent of the Night

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
No, the Case Is Happily Resolved

No, the Case Is Happily Resolved

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Ondekoza

The Ondekoza

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gojoe: Spirit War Chronicle

Gojoe: Spirit War Chronicle

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Night in Paradise

Night in Paradise

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Where To?

Where To?

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimson Bat, the Blind Swordswoman

Crimson Bat, the Blind Swordswoman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mafia Kills Only in Summer

The Mafia Kills Only in Summer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
Edit this entry  
30
The Ruthless

The Ruthless

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Female Yakuza Tale

Female Yakuza Tale

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Be-Bop High School 2

Be-Bop High School 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cops vs. Thugs

Cops vs. Thugs

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
My Brother Is an Only Child

My Brother Is an Only Child

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Quiet Life

A Quiet Life

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Suite Dreams

Suite Dreams

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
½
Edit this entry  
20
Blues Harp

Blues Harp

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
A True Story of the Private Ginza Police

A True Story of the Private Ginza Police

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Family

A Family

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adulteress

The Adulteress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Deliver Us From Evil

Deliver Us From Evil

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Human Capital

Human Capital

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Zatoichi

Zatoichi

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
New Battles Without Honor and Humanity 1

New Battles Without Honor and Humanity 1

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Souls

Black Souls

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Ainu Mosir

Ainu Mosir

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Seventeen Ninja

Seventeen Ninja

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★½
Edit this entry