Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★½
Edit this entry  
03
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Edit this entry  
31
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daybreakers

Daybreakers

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Edit this entry  
01
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lucky Fish

Lucky Fish

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Flight of the Swan

Flight of the Swan

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
21
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Summer of Sam

Summer of Sam

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★
Edit this entry  
04
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Air

Air

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Object of My Affection

The Object of My Affection

1998
×
Edit this entry  
14
The Flash

The Flash

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
½
Edit this entry  
12
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Could Happen to You

It Could Happen to You

1994
×
★½
Edit this entry  
10
Beau Is Afraid

Beau Is Afraid

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Missing

Missing

2023
×
★★★
Edit this entry  
03
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry