yuki has logged 47 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Float

Float

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo!

Tokyo!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Give Up Tomorrow

Give Up Tomorrow

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creating The Queen's Gambit

Creating The Queen's Gambit

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man

Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Kiss

The Kiss

1887
×
Edit this entry  
05
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
SMTOWN LIVE

SMTOWN LIVE "Culture Humanity"

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry