RSS feed for Dániel

Dániel has logged 225 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Youth

Youth

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
14
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godless

Godless

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Spectral

Spectral

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Joyeux Noël

Joyeux Noël

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mother

Mother

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Underworld

Underworld

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
01
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birdboy: The Forgotten Children

Birdboy: The Forgotten Children

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry