• The Green Knight

  • Pig

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

  • Bo Burnham: Inside

  • What Pretending to Be Crazy Looks Like

  • Save Ralph

  • Godzilla vs. Kong

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • The Little Things

  • Wonder Woman 1984

    ★½

  • The Last Blockbuster

    ½

  • Mank

    ★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

  • Soul

  • Zappa

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★½

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • Another Round

  • Nomadland

  • The Devil All the Time

    ★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Tenet

    ★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★½

  • Coming Out

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • I Know This Much Is True

  • Shiva Baby

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • The Father

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ½

  • Possessor

    ★★½

  • Zola

  • Goldman v Silverman

  • Paperlypse Now

  • Dolittle

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • A Christmas Prince: The Royal Baby

  • 1917

    ★★★½

  • The Knight Before Christmas

  • The Fall

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Tall Girl

    ★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Joker

    ★★½

  • Waves

    ★½

  • First Cow

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Hair Love

  • The Lion King

  • Anima

  • Spider-Man: Far from Home

    ★½

  • Midsommar

    ★½

  • Toy Story 4

  • Godzilla: King of the Monsters

  • Loqueesha

    ½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Art of Filmmaking

  • Lux Æterna