Sort by

Alex has logged 467 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brave

Brave

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Calamity Jane

Calamity Jane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Frosty Affair

A Frosty Affair

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Very English Scandal

A Very English Scandal

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
CarousHELL

CarousHELL

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Ice Cold in Alex

Ice Cold in Alex

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dudes & Dragons

Dudes & Dragons

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Heavenly Christmas

A Heavenly Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Star

A Christmas Star

2015
×
Read the review Edit this entry  
10
Hearts of Christmas

Hearts of Christmas

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
My Christmas Dream

My Christmas Dream

2016
×
Read the review Edit this entry